בצה"ל מאשרים כי לבסיסיו חדרו גורמים עבריינים – כך עולה מממצאים של ועדת בדיקה מיוחדת בעקבות גניבת 33 כלי נשק מסוג M-16 מנשקיה במחנה שדה תימן ליד באר שבע. הרמטכ"ל, רב אלוף גדי איזנקוט שקיבל את מסקנות הוועדה, אומר כי "מדובר באירוע חמור שבו כלי הנשק עלולים לשמש למטרות טרור ופשע".

דובר צה"ל תת אלוף רונן מנליס שתדרך עיתונאים בנושא זה אמר כי בעקבות המסקנות החליט הרמטכ"ל לנזוף נזיפה פיקודית במפקד החטיבה אלוף משנה ירון פינקלמן, מח"ט גבעתי היוצא. אלוף פקוד הדרום אייל זמיר נזף נזיפה פיקודית באלוף משנה יהודה ואך, שמכהן כיום כמח"ט מילואים, אך ננזף בשל התרשלותו בפקוח על אבטחת הבסיס כשהיה בתפקיד סמח"ט החטיבה. כמו כן הודח מתפקידו רב סרן מהבסיס, רב סרן נוסף הועבר מתפקידו, וכן מפקד נגד בדרגת רב סמל מתקדם (רס"מ) על שהתרשלו בקביעת סידורי האבטחה במחנה.

מהתחקיר עולה כי במשך שנים נכנסו לבסיסי צה"ל קבלנים ועובדיהם בלי שעברו בידוק בטחוני ראוי ובדרך זו חדרו גם גורמים עבריינים כמו שהיה בשדה תימן. בעקבות זאת הוחלט להחמיר את הפיקוח על הקבלנים, קבלני המשנה ועובדיהם. מלאכת הבידוק הביטחוני, בדיקות הרקע ומתן סיווג בהתאם הוטלה על יחידת הממונה על הביטחון במערכת הביטחון (מלמ"ב). כל מי שיצטרך להיכנס לבסיסי צה"ל למטרות עבודה יאלצו לעבור את בדיקות הרקע האלה שימשכו ימים ואף שבועות.

מפקד פיקוד דרום בבא"ח גבעתי. נשקים שהיו שייכים ליחידה נגנבו. צילום: דובר צה"למפקד פיקוד דרום בבא"ח גבעתי. נשקים שהיו שייכים ליחידה נגנבו. צילום: דובר צה"ל

מהחקירה התברר כי קבלן שקיבל חוזה לביצוע העבודות בבסיס מסר את העבודה לקבלן משנה שהעסיק פועלים שחלקם היו בני משפחת פשע או קשורים למשפחה. יחד עם אנשים נוספים הם נכנסו לבסיס בסוף השבוע, פרצו את מנעולי הנשקייה וגנבו את כלי הנשק. אחר כך התקינו מנעולים חדשים על הדלתות וצבעו אותן כך שלא יותירו סמנים שיעידו כי התבצעה פריצה. כמחצית מכלי הנשק שנגנבו נמצאו בחקירה משותפת של משטרת ישראל והמשטרה הצבאית בשיתוף שירות הביטחון הכללי. מרבית החשודים נעצרו ויועמדו לדין והחקירה נמשכת לגילוי שאר כלי הנשק.
בתוך כך החליטו בצה"ל להקציב כחמישים מיליון שקלים בשנתיים הקרובות להגברת אמצעי האבטחה בבסיסים ובעקרב מחסני החירום ובנשקיות. בין השאר יותקנו אמצעי זיהוי ביומטריים, קודנים חשמליים ומצלמות שאמורות להקשות על פריצות וגניבות. כמו כן הוחלט בצה"ל לצמצם את מספר הנשקיות