מלחמה באוויר: לפי מקור ביטחוני סורי, מטוס הסוחוי שהופל מוקדם יותר היום (שלישי) על ידי ישראל, לא נכנס לרמת הגולן הישראלית, אלא שהה במרחב האווירי של סוריה, מזרחה לקו הפסקת האש, סמוך לעיר סידון. לדברי המקור, המטוס הופל בכוונה תחילה בשטח סוריה, ליד ואדי ירמוכ ממערב לדרעא, שם מתמקדות התקיפות של צבא סוריה כנגד לוחמי דאעש ששולטים באזור. עוד אמר כי הטייס שהיה על המטוס נהרג. מקור אחר אמר שצירופו של נווט לטיסה בוטלה ברגע האחרון.

המקור הוסיף כי התקיפות האוויריות של חילות האוויר הסורי והירדני החלו בשעה שמונה בבוקר במטרה לכבוש מחדש את האזור בו שולט ארגון המדינה האיסלאמית. מדובר בשטח של 50 קילומטרים רבועים, הנמצא במשולש הגבולות של סוריה, ירדן וישראל (רמת הגולן). 

מוקדם יותר היום טענו גורמים בסוריה כי ישראל הפילה את המטוס "כחלק מהסיוע שלה לארגוני הטרור". עוד נמסר, כי "מטוס הקרב היה בדרכו לתקוף קבוצות טרור, אולם האויב הציוני הגן עליהן והוכיח שהוא מאמץ אותן". 

למרות טענתם של המקורות הסורים, דובר צה"ל מסר כי המטוס חדר לשטח ישראל לעומק של כשני קילומטר, מה שהוביל להפעלתן של אזעקות באזור הצפון ולהפלתו. הדובר הסביר בתדרוך לכתבים כי "בימים האחרונים ישראל העבירה מסרים ואזהרות בערוצים שונים, בעקבות ריבוי פעילות אווירית סורית קדחתנית באזור". עוד נאמר, כי מטוס הסוחוי המריא משדה התעופה T4 וטס במהירות לכיוון ישראל. "ידענו שמדובר במטוס סורי ולא רוסי", מסר. 

על פי ההערכות המטוס היה בדרכו להפציץ מטרות מורדים ברמת הגולן הסורית. זה המטוס הסורי השני שמופל על ידי ישראל מאז החלה מלחמת האזרחים בסוריה, כאשר הקודם הופל ב-2014 לאחר שחדר לאזור האסור לטיסה ברמת הגולן.

השלוחה של דאעש באזור פרסמה תמונות מהניסיון של הארגון להדוף את המתקפה של הצבא הסורי, יחד עם בעלות בריתו באזור. באחת התמונות נראים מטוסים שלקחו חלק בתקיפה. ייתכן כי אחד מהם הוא המטוס שהופל. בתוך כך, על פי הדיווח בסוכנות הידיעות הרשמית בסוריה, "סאנא", צבא אסד נמצא בשלב מתקדם מאוד של כיבוש האזור הסמוך לגבול ישראל ברמת הגולן. הסוכנות ציטטה גורם בצבא סוריה, שטען כי נכבשו 21 ערים וכפרים באזור קוניטרה ודרעא.