אי הדיווח של נשיאת בית המשפט העליון, השופטת אסתר חיות, על הצעת השוחד לכאורה להילה גרסטל, ממשיך לגרום לחוסר נוחות. יו"ר מרצ, זהבה גלאון, קוראת היום (רביעי) לשרת המשפטים, איילת שקד, לדחות את כינוס הוועדה למינוי שופטים המתוכנן למחר, עד להסרת העננה המרחפת מעל מערכת המשפט בעקבות חשיפת תיק 1270.


לדברי גלאון, "על פי הפרטים שפורסמו נפל טעם לפגם בהתנהלותה, או לכל הפחות בשיקול דעתה, של נשיאת בית המשפט העליון, כבוד השופטת אסתר חיות, כשבחרה לא לדווח על שסיפרה לה השופטת גרסטל, בדבר הצעת השוחד של היועץ הקרוב לנתניהו, ניר חפץ. אין זה הזמן למנות שופטים, אלא שעה לעריכת בדק בית מקיף ויסודי, או שאמון הציבור במערכת המשפט יפגע. על כל מינוי שיתבצע בעת הזאת ירחף צל של ספק היכן שאסור שיהיה".

כזכור, אמש מסרה הנשיאה חיות עדות פתוחה במשטרה. עדותה נדרשה בעקבות דבריה של השופטת בדימוס הילה גרסטל במשטרה, לפיהם היא סיפרה לחברתה על הפנייה של אלי קמיר לגבי ההצעה להתמנות לתפקיד היועצת המשפטית לממשלה תמורת סגירת תיק המעונות של שרה נתניהו.

אלא שבניגוד לדבריה של גרסטל במשטרה, לפיהם היא סיפרה לחיות על האירוע בזמן אמת, נשיאת ביהמ"ש העליון דווקא העידה שחברתה דיווחה לה על כך רק בדיעבד ולאחר שמועמדותה לתפקיד היועמ"ש כבר לא היתה רלוונטית. לדברי חיות, גרסטל הביעה בפניה זעזוע מהאירוע, אך הוסיפה כי לא תוכל לפרט מעבר לכך ולא לספר מי האנשים שבהם מדובר. לטענת נשיאת ביהמ"ש העליון, בשל מיעוט הפרטים והסיפור המעורפל שבחרה גרסטל לספר לה, לא היה בידיה בסיס כלשהו לנקיטת צעד מצדה.

העובדה שלא גרסטל ולא חיות דיווחו על האירוע לגורמי אכיפת החוק גרמה למבוכה קשה במערכת המשפט משום שלא פעלו על פי החוק המחייב דיווח כאשר יש מידע על ביצוע עבירה. "כאן לא מדובר באזרח מן השורה, אלא בשופטת שהלכה למעשה מכירה את רזי החוק והמשפט בישראל, ואשר ברגע האמת קיבלה הצעה בזויה ולא מצאה לנכון לדווח עליה לרשויות האכיפה, הגם שדחתה את ההצעה על הסף ועל כך אין חולק", אומרים בכירים במערכת האכיפה.