ראש אגף כוח האדם, האלוף חגי טופולנסקי פנה הערב (רביעי) לרמטכ״ל, רב-אלוף גדי איזנקוט, בבקשה לסיים את תפקידו, לאור גניבת מחשב נייד צבאי מביתו אתמול לפנות בוקר. הרמטכ"ל קיבל את בקשתו, וציין כי החלטתו מתקבלת בלב כבד, מתוך הערכה אישית עצומה לאלוף טופולנסקי. עוד ציין כי "מדובר בקצין מוערך ורב זכויות, טייס קרב שנתן את כל חייו למען ביטחונה של מדינת ישראל ומעשיו הם ביטוי לנורמה הנדרשת מכל מפקד".

אלוף טופולנסקי ציין בפני הרמטכ״ל כי כל חייו חונך לקחת אחריות וכך גם דרש מפקודיו. עוד אמר כי צה״ל בכלל ומעמדו בפרט חשובים לו ותקוותו כי מעשה זה יעביר את המסר הנכון למשרתים ולציבור.

מדובר צה"ל נמסר כי ראש מטה אגף כוח האדם, תת-אלוף מירב קירשנר תמונה לממלאת מקומו עד אשר יסוכם מחליף קבוע.

הבוקר התירה הצנזורה לפרסום כי אתמול לפנות בוקר נפרץ ביתו של טופולנסקי ונגנב ציוד מביתו, בין היתר גם מחשב נייד צבאי שהיה בו. מדובר צה"ל נמסר כי המשטרה הצבאית החוקרת (מצ"ח) פתחה בחקירה ובמהלך היממה הקרובה יזומן ראש אכ"א לחקירה במצ"ח. במהלך החקירה טופולנסקי יצטרך להסביר איזה סוג של מידע היה על המחשב, האם הוצאת המחשב ממחנה צבאי בוצעה בניגוד לפקודות ואילו אמצעי אבטחה הוא נקט לאחר הוצאת המחשב מביתו. גורם צבאי ציין כי האלוף ייחקר באזהרה.

מביתו של האלוף נגנבו בין היתר רכבים ומחשבים נוספים, אולם עולה כי אחד מהם, שהיה בשימוש צבאי, הכיל חומרים מסווגים שככל הנראה יש איסור מוחלט להוציאם ממחנה צבאי. במהלך היממה האחרונה נעשו מאמצים רבים של כלל מנגנוני הביטחון ובהם שב"כ, אמ"ן, משטרת ישראל ומערך המודיעין שלה, משמר הגבול ומערך המודיעין שלהם, כולל ניסיוניות להתחקות אחר הציוד הגנוב בשטחי הרשות הפלסטינית. כל זאת נעשה תחת איפול מוחלט מתוך הנחה שהגנבים לא יודעים מה הם מחזיקים בידם, ובניסיון להגיע אל המחשב.

בצה"ל רואים בחומרה רבה אירועים מהסוג הזה, ולא מעט פעמים בוצעו ריענונים בפני קצינים בכירים בכל הקשור לפקודות של הוצאת מחשבים ניידים בבסיסים, הוצאת חומרים מסווגים בקלסרים, השארת חומרים מסווגים ברכבים צבאיים שניתנים לזיהוי ואף הוצאת הקוד הצבאי של הרכב כדי למנוע גניבה של מכוניות צבאיות.

גורם צבאי אמר ביממה האחרונה למעריב אונליין כי "זה אירוע מביך מאוד, שנופל על הקצין מספר אחת בצה"ל בכל הקשור לאכיפה של עבירות משמעת". כעת, ייאלץ להכריע הרמטכ"ל גדי איזנקוט באילו הליכים משמעתיים ינקוט נגד ראש אכ"א, מבלי קשר לחקירת מצ"ח שמתנהלת בנושא.


שר הביטחון לשעבר משה (בוגי) יעלון התייחס לעניין הערב הערב ואמר: "צר לי על התפטרות האלוף חגי טופולנסקי. חגי הוכיח מה זו לקיחת אחריות, ומה זו דוגמה אישית, גם כשהמחיר האישי כבד. הוא ראוי להערכה גדולה על כך".