נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, פיטר הלילה (שלישי) את שרת המשפטים בפועל, סאלי ייטס, לאחר שהורתה למשרד המשפטים שלא להגן בבית המשפט על איסור ההגירה שקבע. במקומה מינה טראמפ את דיינה בנטה, פרקליט המדינה של מערב וירג'יניה.ייטס, שמונתה לתפקידה עוד בימי ממשל אובמה, אמרה כי היא אינה משוכנעת שהצו הנשיאותי של טראמפ האוסר על כניסת אזרחי שבע מדינות מוסלמיות, הוא חוקי. 


"בגדה וחלשה". ייטס. צילום: רויטרס"בגדה וחלשה". ייטס. צילום: רויטרס


טראמפ התייחס לפיטוריה של ייטס וכתב בפייסבוק כי היא "בגדה במשרד המשפטים כשסירבה לאכוף את הצו החוקי שנועד להגן על אזרחי ארצות הברית".

"גברת ייטס היא מינוי של ממשל אובמה, והיא חלשה בנושא הגבולות ובנושא ההגירה הבלתי חוקית", הוסיף הנשיא.

לדברי טראמפ, "הגיע הזמן להיות רציניים בנוגע להגנה על ארצנו. קריאה לבדיקה מדוקדקת יותר של אנשים שמגיעים לארצות הברית משבע מדינות מסוכנות היא לא דבר קיצוני. זה סביר והכרחי על מנת להגן על ארצנו".ייטס לא לבד. הנשיא לשעבר ברק אובמה יצא אמש נגד מדיניות ההגירה של טראמפ. בהודעה שפרסם דוברו של אובמה, קווין לואיס, נמסר כי הנשיא לשעבר דוחה לחלוטין את הניסיונות להשוות בין הצו הנשיאותי של טראמפ לבין מדיניות שבה נקט אובמה עצמו כלפי פליטים מעיראק בשנת 2011. "ביחס להשוואות להחלטות של הנשיא אובמה בתחום מדיניות החוץ, שאותן שמענו, הנשיא לא מסכים לחלוטין עם הרעיון של אפליית אנשים בגלל אמונתם או דתם", אמר. 

לואיס ציין כי אובמה גם "התרגש" לנוכח ההפגנות ההמוניות בסוף השבוע נגד המדיניות החדשה של טראמפ. "בנאומו האחרון כנשיא, הוא דיבר על החשיבות של תפקיד האזרחים וכיצד לכל האמריקאים יש אחריות להיות שומרי הדמוקרטיה שלנו – לא רק במהלך בחירות אלא בכל יום", אמר. "אזרחים שמיישמים את הזכות החוקתית להתאסף, להתארגן ולהשמיע את קולם בפני נבחרי הציבור הוא בדיוק מה שאנחנו מצפים לראיות כאשר ערכים אמריקאיים נמצאים בסכנה". 

גם ענקית הטכנולוגיה מיקרוסופט מתנגדת לצו הנשיאותי. מיקרוספוט משתפת פעולה עם לשכת היועמ"ש ממדינת וושינגטון, שתובעת בביהמ"ש הפדרלי להפסיק את הוראת ההגירה של טראמפ. מיקרוסופט מסרה לתקשורת כי היא מוסרת לתביעה מידע אודות השפעת הצו "זאת במטרה לתמוך בתביעה. נשמח להעיד במידה ויעלה הצורך", כך אמר דובר החברה, פיט ווטון. גם אמזון פועלת למען המטרה. בסוכנות הידיעות רויטרס דווח כי החברה עובדת על אפשרויות משפטיות אחרות במטרה להתנגד לצו הנשיאותי, זאת בנוסף לתמיכה בתביעה של מדינת וושינגטון.