לא לכך ציפתה תרזה מיי כשהכריזה על בחירות בזק בחודש אפריל האחרון. הבחירות, עליהן הכריזה מיי במטרה לחזק אותה לקראת המשא והמתן מול האיחוד האירופי בנוגע לברקזיט ונערכו היום (שישי) השאירו אותה מוחלשת וללא רוב בפרלמנט. אמנם בספירה הסופית מפלגתה של מיי, המפלגה השמרנית, סיימה את הלילה כמפלגה הגדולה ביותר בפרלמנט, אך היא לא הגיעה למספר הזהב, 326 מושבים, ויש אף שטוענים כי תפקידה כראש הממשלה נמצא בסכנה.

כרגע קשה לומר האם תרזה מיי תקים ממשלת מיעוט שתסתמך על תמיכה של המפלגה היוניוניסטית האירית, תקים איתה קואליציה או אף תשב באופוזיציה ותראה את ג'רמי קורבין, ראש הלייבור המושמץ מנהיג ממשלה בשיתוף עם המפלגה הסקוטית הלאומית והמפלגה הליברל דמוקרטית. גם המפלגה הסקוטית הלאומית, שבבחירות בשנת 2015 זכתה בהפתעה ברוב מוחלט של המושבים בסקוטלנד איבדה רבים מהם, לשמרנים, ללייבור ולליברל דמוקרטים ומפלגת היוקיפ הימנית קיצונית נמחקה לחלוטין.

כתוצאה מההימור הכושל שביצעה ראש הממשלה, רבים במערכת הפוליטית החלה תוהים האם מיי תתפטר מראשות הממשלה ומפלגת השמרנים, כפי שביצע קודמה דיוויד קמרון אחרי ההפסד במשאל העם בנוגע לברקזיט. עם זאת, העורך הפוליטי של ה-BBC העריך שאין בכוונתה של מיי לעשות זאת.

ג'ון מקדונל, בכיר במפלגת הלייבור הודיע כי מפלגתו תפעל להקים ממשלת מיעוט בראשות קורבין. "נציע את עצמנו לשרת את האומה ולהקים ממשלת מיעוט, זאת מכיוון שאנחנו לא סומכים על יציבות המפלגה השמרנית. אני לא חושב שראש הממשלה תרזה מיי יציבה, אני לא רוצה לפגוע, אבל מדובר בברווז צולע", וקורבין הוסיף כי "לכולם ברור מי ניצח בבחירות"

נכון לשעה זאת, מתוך 650 מושבים בפרלמנט, נספרו 648 מושבים. המפלגה השמרנית זכתה ב-317 מושבים, מפלגת הלייבור זכתה ב-261 מושבים, המפלגה הסקוטית הלאומית זכתה ב-35 מושבים, המפלגה הליברל-דמוקרטית זכתה ב-12 מנדטים, המפלגה היוניוניסטית זכתה ב-10 מנדטים ושאר המפלגות זכו ב-13 מנדטים.

הפסיד, אבל ניצח. ג'רמי קורבין, צילום: רויטרסהפסיד, אבל ניצח. ג'רמי קורבין, צילום: רויטרס
הימרה והפסידה. תרזה מיי ובעלה לאחר שהצביעו, צילום: רויטרסהימרה והפסידה. תרזה מיי ובעלה לאחר שהצביעו, צילום: רויטרס

"אסון בשביל מיי"

בעת פרסום התוצאות המדגמיות, מיי התייחסה להובלה של מפלגתה ואמרה כי "נראה שיש לנו יותר מושבים; בריטניה צריכה יציבות", אך בהמשך נכנסה לדאונינג 10, מעון ראש הממשלה בלונדון מהכניסה האחורית כדי להימנע מהעיתונאים שצובאים על דלתה. קורבין לעומת זאת, הציג קו תוקפני הרבה יותר וקרא למיי להתפטר מתפקידה: "אני חושב שזה מספיק כדי שהיא תאבד את המנדט שלה, היא צריכה לעזוב".

הביקורת כלפי מיי נשמעה גם מתוך מפלגתה. "אם המדגם מדויק, זו קטסטרופה מוחלטת לתרזה מיי", אמר ג'ורג' אוסבורן, שהיה שר הכלכלה מטעם המפלגה השמרנית עד שנה שעברה. "קשה לראות איך מישהי מהמפלגות בונה קואליציה". ראש המפלגה הסקוטית הלאומית, ניקולה סטרג'ון, הגדירה את הלילה כתבוסה למיי והודיעה כי היא תהיה מוכנה לשתף פעולה במסגרת קואליציה נגד השמרנים. "זה אסון בשביל מיי, היא חשבה באופן יהיר שהיא תדרוס את כל  היריבים שלה. אני אהיה מוכנה להצטרף לקואליציה נגדה", אמרה סטורגון.

כזכור, ראש הממשלה מיי הודיעה בחודש אפריל במפתיע על הקדמת הבחירות. אולם למרות שהסקרים הראשונים הצביעו על ניצחון מוחץ של השמרנים בראשותה, קמפיין בחירות כושל מצידה הביא למירוץ צמוד. למרות זאת, הסקר האחרון שפורסם לפני פתיחת הקלפיות על ידי מכון הסקרים "Com Res" הצביע על יתרון של 10 אחוזים לטובתה על פני קורבין, וכן על אפשרות כי המפלגה השמרנית תבטיח את הרוב הגדול ביותר בבית הנבחרים מאז תקופת מרגרט ת'אצר, מה שלא התממש בסופו של דבר.