איראן הציגה היום (ראשון), לרגל ציון 39 שנים למהפכה האסלאמית, את הטיל הבליסטי החדש "קאדר F" שמגיע לטווח של 2,000 ק"מ. על פי הדיווחים בתקשורת האיראנית, הטיל שהוצג במרכז טהרן, באורך 15.86 מטרים ובמשקל של 17.46 טון נושא ראש נפץ במשקל 650 ק"ג. סוכנות הידיעות האיראנית "תסנים" דיווחה כי קוטר הטיל הוא 125 ס"מ והוא משוגר באמצעות דלק נוזלי.
 

מוקדם יותר היום טען נשיא איראן חסן רוחאני בנאום לרגל יום המהפכה האסלאמית, כי ארצו הצליחה לתמוך בבני בריתה במאבק בטרור והשיגה ניצחונות על הטרוריסטים בסוריה ובכך "הצילה את עמי האזור מסכנת חלוקת ארצותיהם". רוחאני הוסיף כי איראן מעוניינת ביציבות באזור: "נוכחנו בתבוסה של האמריקאים בשנים האחרונות כאשר העם האיראני הוכיח, בעמידה האיתנה שלו ובסולידריות שהפגין שהוא מסוגל לסכל את המזימות האמריקאיות". 


הטיל האיראני החדש, "קאדר-F". צילום: סוכנות 'פארס'הטיל האיראני החדש, "קאדר-F". צילום: סוכנות 'פארס'


בתוך כך, יו"ר המועצה לביטחון לאומי באיראן, עלי שמחאני התייחס היום להתחממות בצפון. לדבריו, "צבא סוריה הוכיח לישות הציונית כי תקופת הפגע וברח הסתיימה", כשהוא מתייחס להפלת מטוס הקרב הישראלי אתמול. בתשובה לשאלת סוכנות הידיעות פארס על הפלת המל"ט האיראני אמר: "הדברים לא הגיוניים כי הם לא שולחים מטוס F16 כדי להפיל כתב"מ. ישנה נקודה חשובה באירועים האחרונים, כולל הפלת המטוס הציוני, והוא שהצבא הסורי הוכיח לציונים שתקופת הפגע וברח הסתיימה".

לדברי הבכיר האיראני, הטענות שהציונים תקפו בסיס איראני על אדמת סוריה שקריים: "הנוכחות שלנו בסוריה היא ברמה של יועצים בלבד", הדגיש.
 

רוחאני הדגיש את ההתפתחות הצבאית והמדעית של ארצו והוסיף כי "ההתפתחות של מערך ההגנה שלנו היא בייצור טילים שמשגרים לוויינים לחלל, וגם במסוקי קרב. "אנחנו חזקים ביכולת שלנו", הוסיף.