חודשיים לאחר שבית ילדותו של הסופר, זוכה פרס הנובל וניצול השואה אלי ויזל בעיר סיגט הושחת בתקרית אנטישמית, חגגה היום (חמישי) העיר את יום הולדתו ה-90 של ויזל וקיימה אירוע ביוזמת "מצעד החיים" ו"לימוד FSU" וקראו למלחמה באנטישמיות. במהלך היום התקיים טקס הענקת אותות לראש העיר סיגט ולרשויות אכיפת החוק של האזור, מטעם הארגונים השותפים, הקהילה היהודית של סיגט ונציגי הפדרציה של יהודי רומניה, על מאבקם העיקש באנטישמיות ובגילויי האלימות והגזענות. באירוע לקחו חלק גם התושבים המקומיים, ובהם גם כ-100 מתלמידי בתי הספר בסיגט.

בנוסף, התקיים במהלך היום המיוחד דיאלוג בין-דתי עם נציגי שלושת הדתות במדינה ואישים עובדים נוספים בביתו של אלי ויזל, שהיום משמש כמוזיאון לשואה ולזיכרון. בין המשתתפים באירוע - הרב הראשי של רומניה הרב רפאל שפר, הרב הראשי של רוסיה (ואחד האישים המקורבים ביותר לנשיא פוטין) הרב ברל לאזר, נשיא לימוד FSU אהרן ג. פרנקל, פרופסור אביעד הכהן, יד ימינו של אלי ויזל ומייסד הארכיון על שמו באוניברסיטת בוסטון ד״ר יואל רפל, ועוד. הדיאלוג הייחודי עמד תחת הסימן של המלחמה בשנאת הזרים, באנטישמיות ובאלימות, כמו גם עסק בזיכרון השואה והדרכים לשימורו, ומורשתו של אלי ויזל.

הטקס מול ביתו של אלי ויזל, צילום: יוסי זלינגרהטקס מול ביתו של אלי ויזל, צילום: יוסי זלינגר

הרב הראשי של רוסיה ברל לאזר אמר במהלך האירוע כי "סבא רבא שלי היה מאוד קרוב לרבו של סיגט, ותמיד אמר לי שהארץ הזו מאוד עשירה, גם ברמה הרוחנית. יחד עם זאת, השואה הינה חלק מההיסטוריה שלה, ולכן חשוב לזכור היטב את מה שאירע וללמוד את הלקח לעתיד -לעשות את כל מה שניתן בכדי לעצור את האנטישמיות. מה שחשוב יותר מהאדם שריסס את הגרפיטי על בית ויזל הוא מי לימד אותו לשנוא. שנאה מביאה לרצח, רצח מביא להרס, ובסופו של דבר כולם מפסידים. ולכן אולי הלקח החשוב ביותר הוא לנסות ולהביא לשלום ולאחווה, ולחנך להבנה ולאהבה". חיים צ׳סלר, מייסד לימוד FSU, אמר באירוע כי : “ההחלטה לקיים את האירוע היום נפלה לאחר מתקפת הנאצה האנטישמית על ביתו של אחד מענקי העולם היהודי כאן בסיגט. המטרה שלנו - לצאת בקריאה עיקשת על מנת שמקרים כאלה לא יקרו כאן, ובשום מקום אחר לעולם".

אהרון טמיר, סגן יו"ר מצעד החיים: "מאחורי שיתוף הפעולה בין שני הארגונים שלנו, מצעד החיים ולימוד FSU, עומדת ההבנה שאם נשלב כוחות ביחד, נהיה חזקים יותר, ודרך כך נצליח לגרום לעולם להיות טוב יותר. אנחנו מאמינים שעלינו להעביר מסר חזק ונחרץ כנגד האנטישמיות והכחשת השואה, ואין יותר סמלי מכך מאשר לעשות זאת במקום בו נולד אלי ויזל".