הפלת המטוס הסורי ממשיכה לעורר הדים: לאחר היירוט של מטוס סורי מסוג סוחוי 22 שחדר לשטח ישראל, באמצעות שני טילי פטריוט, טענו הסורים כי המטוס היה בדרכו לתקוף יעדים של דאעש במסגרת הלחימה בארגון הטרור, וישראל למעשה מסייעת לארגון בלחימתו במשטר אסד. בנוסף, איימו כי תגובה צבאית לאירוע "לא תאחר לבוא". לאחר שהגיע גינוי גם מהרוסים, הועבר להם תיעוד שמוכיח כי המטוס אכן חצה את שטח ישראל.

היום (רביעי) דיבר יואב גלנט, שר השיכון והבינוי, המשמש גם כחבר הקבינט המדיני-ביטחוני, בתכנית של אילה חסון ב-103FM, והתייחס לעמדת ישראל כלפי חדירות בגבול. "הורדת המטוס הייתה חובה והיא נעשתה כראוי", טען. "מטוס קרב הוא כלי מאיים והיה צורך לוודא שאין איום כלפי מדינת ישראל. לכן, היה צורך להזהיר את הגורמים אשר פועלים באזור. לאחר שהובהר שהמטוס איננו מטוס רוסי או שייך לבעלות ברית נוספות, הייתה חובה להפיל אותו. אין משחקים בנושא הזה ואי אפשר לקחת סיכונים. כשחודר מטוס בזמן אמת אתה לא יכול לדעת מה תכניתו".

"באופן כללי אנחנו שומרים על יחס ניטרלי כלפי הסורים עצמם", אמר גלנט, "אולם יש לנו מאבק מלחמתי עם האיראנים שמנסים ליצור צבא איראני באדמת סוריה ולפתוח חזית בדמות חיזבאללה, תוך שימוש באדמה סורית כפלטפורמה להעברת נשק. לצד האינטרסים המאוד ברורים שלא תהיה התבססות איראנית בסוריה, אנחנו משתדלים לא להילחם בסורים. אנחנו מבינים היטב שסוריה שסועה בקרבות אך גם יש לה הסכמי הפסקת האש משנת 74 עם ישראל, שלא הופרו בסוריה למעט האירועים האחרונים. אם הם יפרו את ההסכמים בתותחים ומטוסים, אנחנו נתנהג בהתאם".

 


השר גלנט טען כי יחסינו עם הרוסים "מעולם לא היו טובים יותר". לדבריו, "צריך לזכור שזו מדינה שהפעילה בעבר טייסים רוסים נגד מדינת ישראל ונלחמה נגדנו בקרבות אוויר, גם אם היו במסווה. אנחנו נמצאים במציאות אחרת לגמרי, בה יש תיאום בין המדינות וראש הממשלה הישראלי הוא אורח רצוי ומכובד בקרמלין. רוסיה היא מעצמה קרובה שיש לה אינטרסים בכל הסביבה ואני שמח שזה המצב. אנחנו שומרים על האינטרס הישראלי ומשתדלים גם לכבד את הרוסים".

על אסד סיפר: "אסד הוא רוצח המונים שפל, מהגרועים שהיו בהיסטוריה מאז מלחמת העולם השנייה. מצד שני אנחנו צריכים לזכור שאנחנו לא יכולים לתקן את כל בעיות העולם. כל עוד מובטחת יציבות בצד השני אנחנו לא מתערבים. אנחנו לא נאפשר את השגיאה שנעשתה לאורך 20 שנה בלבנון שאפשרה מערך של מאות אלפי טילים במדינה".

השר התייחס גם לדברי נשיא טורקיה ארדואן, שטען כי "רוחו של היטלר מרחפת בקרב המדינאים בישראל". "אני מציע שלא ניקח את הדיקטטור ארדואן בתור גורם שנותן לנו ציונים", אמר. "הוא אמנם פוליטיקאי מוכשר, אך הוא עושה שימוש ציני לטובת הישרדותו. יש לו שורשים של שנאת ישראל ומלחמות מילים בשל צרכים פוליטיים ואנחנו לא צריכים אותו כאויב. צריך לזכור שאנחנו נמצאים כיום במציאות שלא הייתה כדוגמתה כאלפיים שנה. אנחנו יכולים להגן על עצמנו בכוחות עצמנו עם הכלי שאנחנו ייצרנו: צה"ל".

לסיום, העריך גלנט כי מצבנו בעזה הוא טוב יותר ממה שהיה לפני 20 שנה: "החמאס הוא גוף שצריך לטפל בו מהקודקוד. סגרנו את נתיב הים ונתיב היבשה, המנהרות הולכות ונרגעות וכיפת ברזל נותנת מענה כמעט מושלם כנגד האיומים למרות האיומים החדשים שמתפתחים. הצד השני נוקט בפרובוקציות של טרור המבוססות על רצון למשוך תשומת לב בינלאומית באמצעות טרור אש, גם לזה אנחנו נמצא פתרון. אנחנו נמצאים ביחסי כוחות שמאפשרים לנו להחזיק את החמאס מרוסן, גם אם לא במצב מושלם".

עריכה: איתמר זיגלמן