פרקליטיו של ראש הממשלה בנימין נתניהו הודיעו הערב (רביעי) כי הם יבקשו לפטור אותו מנוכחות בעדויות של מנכ"ל "וואלה!" לשעבר אילן ישועה בבית המשפט.

עורכי דינו של רה"מ מסרו כי "מכיוון שלראש הממשלה לא היה קשר עם אילן ישועה, וממילא נוכחותו אינה תורמת לדיון בשום צורה, פרקליטי ראש ראש הממשלה יבקשו לפטור אותו מהשתתפות בחקירותיו של ישועה. זו בקשה מקובלת בתיקים בהיקפים דומים". שלב ההוכחות במשפט ייפתח ביום שני הקרוב.

אתמול שוחח גיא פלג, הפרשן לענייני משפט של "חדשות 12" עם גולן יוכפז וענת דוידוב בתוכניתם ב-103FMעל חשיפתו לפיה מומחה מטעם ההגנה במשפטו של נתניהו איתר ראיות חדשות ובהן שיחות שנמחקו מהטלפון של ישועה - עד תביעה מרכזי בתיק 4000 - גילוי שעשוי להשפיע באופן משמעותי על התיק.  בין השיחות ששוחזרו ישנן שבע שיחות בין ישועה לבין איריס אלוביץ', הנאשמת אף היא בתיק 4,000.

גנץ מתייחס למשפט נתניהו: "בלעדינו הוא היה מקבל חסינות". צילום: דוברות משרד המשפטים

פלג הסביר: "תיק 4000 התפוצץ למעשה כשאילן ישועה הגיע לרשות לניירות ערך ומסר להם הארד דיסק עם שיחות רבות שהקליט במשך תקופה ממושכת בינו ובין שאול אלוביץ' ואשתו איריס. זאת נקודת ההתחלה, ויש בכירים במערכת האכיפה שטוענים שאחרי שהיועמ"ש מנדלבליט שמע את אותן הקלטות, הוא שינה את כל ההתייחסות שלו לתיקי נתניהו. הוא הבין שיש כאן שחיתות ציבורית חמורה מאוד, לכאורה".

הוא המשיך: "על רקע זה, בשלבים המקדמיים של משפט ראש הממשלה היה קרב על אותו טלפון של אילן ישועה. ההגנה אמרה שהיא רוצה לבדוק את הטלפון שמא יש שם חומרים נוספים. המדינה אמרה להם שבשום פנים ואופן לא יקבלו אותו כי יש כאן פגיעה בפרטיותו של העד. בית המשפט אמר שצריך לאזן בין האינטרסים ולכן יאפשרו למומחה מטעם ההגנה לבדוק את הטלפון. באה הפרקליטות ואמרה בשום פנים ואופן, הם רצו מומחה מטעמם שיבדוק את הטלפון ויעביר תוצרים נוספים ככל שיהיו".

"העניין הגיע עד בית המשפט העליון שאמר שיש לו פתרון אחר: המומחה מטעם ההגנה יבדוק את הטלפון, אבל במשרדי הפרקליטות. כל התהליך הזה, שהיה תוצר של מאבק ארוך, התקיים ביום רביעי שעבר במשרדי הפרקליטות. לפי שעה המומחה של ההגנה קבע שמספר בודד של שיחות טלפון נמחקו, לפחות שתיים מהן היו בין ישועה ובין איריס אלוביץ'. מה היה תוכנן? מדוע נמחקו? מי מחק אותן? לפי שעה לא יודעים", סיכם פלג.

אילן ישועה (צילום: נאור רהב)אילן ישועה (צילום: נאור רהב)

בהמשך הסביר הפרשן מה צפוי לקרות ביום שני הקרוב, עם פתיחת שלב ההוכחות במשפט נתניהו: "ביום שני צפוי נאום הפתיחה של התובעת ליאת בן ארי. היא ודאי תציג את כל הנאשמים כקבוצת מושחתים שקיימו קשר עברייני. כשמצד אחד יש את ראש הממשלה שמפעיל את כל כוחו כדי לקיים אינטרסים כלכליים של טייקון, ומצד שני יש טייקון ציני שרותם את כלי התקשורת שבבעלותו כדי לשרת אינטרסים פוליטיים, אישיים, משפחתיים של ראש הממשלה".

הוא הוסיף: "אחרי הנאום של בן ארי בפתיחת המשפט יעלה העד הראשון, ישועה, מנכ"ל וואלה לשעבר. הוא מי שהתחיל את כל תיק 4000 שהוא התיק הכבד ביותר נגד ראש הממשלה. פותחים איתו משום שרוצים להתחיל מהסיפור המשמעותי, הכבד. יש כאלה שסבורים שאלמלא היה תיק 4000, על כל החומרים הקשים שנמצאו בו, ספק אם היו מגישים בכלל כתב אישום נגד ראש הממשלה בתיקים החמורים פחות. רוצים להתחיל עם התיק המשמעותי שמתאר נזק ציבורי לכאורה, פגיעה באינטרס הציבורי באופן משמעותי".

כשנשאל האם נתניהו צפוי להגיע לבית המשפט אמר: "החוק אומר שמשפט בישראל נשמע בנוכחות הנאשמים, ברור שנתניהו לאורך התקופה יבקש פטור מישיבות כאלה ואחרות, אולי פטור מנוכחות כשעדים מסוימים יעלו, אולי עדים טכניים. ברור שבית המשפט יאפשר לו, אבל בסך הכל הוא יהיה נוכח בחלק משמעותי מהדיונים לכל הפחות".