פרשת החייל החשוד בהריגה: בית הדין לערעורים בקריה התכנס הבוקר (שישי) כדי להחליט האם לקבל את החלטת בית הדין הצבאי בקסטינה שפסק אתמול כי החייל החשוד בהריגת המחבל בחברון ישוחרר למעצר חלופי בבסיס פתוח, או לקבל את ערעור התביעה הצבאית ולהאריך את מעצרו בשבעה ימים . השופט, המשנה לנשיא בית הדין לערעורים תא"ל דורון פייליס, קבע שעות לאחר תום הדיון כי החייל החשוד בהריגת המחבל בחברון ישוחרר למעצר חלופי בבסיס פתוח של חטיבת כפיר.בני משפחתו של החייל הגיעו לבית הדין בקריה כשהם מעודדים מהחלטת השופט אמש לשחרר את בנם וקיוו כי בית הדין לערעורים ישחרר את בנם ממעצר בכלא 4, וכך היה אביו של החייל אמר בצאתו מבית הדין כי "הדרך עוד ארוכה והאמת תצא לאור".

עדות חדשה מהשטח

התובעת הראשית, עו"ד שרון זגגי פנחס, אמרה בפתח הדיון כי "המחלוקת המרכזית היא ראייתית. אנחנו, בניגוד להחלטת בית הדין לא סבורים שהראיות הן לכאן או לכאן אלא מציגות תמונה מאוד ברורה ויש תשתית ראייתית איתנה. יש כאן רף גבוה יותר של ראיות לכאורה. מבחינת פעולות, החקירה ביצעה פעולות לא מעטות ועדיין קיימים צרכי חקירה. מטבע הדברים - זה אחד הטעמים לבקשה שלנו אולם המרכזי הוא מועילות המעצר, כאמור חשד להריגה". עוד אמרה פנחס: "יש תמונה ראייתית ברורה בזכות הסרטונים והפעם נרצה להראות לבית הדין נקודות ממנו, בניגוד לסירוב שופט המעצרים לצפות בסרטון. הסרטון מדבר כאלף עדים. בהמשך נתייחס לדברים שנאמרו לאחר האירוע, שמלמדים על המניע שעמד ביסוד המעשה ואנחנו נפרט ונאמר שהמשיב טען שהוא פעל תוך סיכון ומבחינה ראייתית הטענות הופרכו".התובעת חשפה עדות נוספת של החיילים בשטח טרם ביצוע הירי: "שתי עדויות של חיילים בשטח מחזקות את התשתית הראייתית. אחד החיילים העיד שהחייל אמר לו "דקרו את חבר שלי וניסו להרוג אותו אז מגיע גם לו (למחבל) למות". התובעת הוסיפה כי "התנהגות החשוד כפי שעולה ונמדדת מעדויות של חיילים וקצינים אחרים, ואמירות ברורות של מפקדים על מה שהיה נדרש לעשות, וההתרשמות שלהם מתשובותיו של החשוד, מלמדות מבחינה ראייתית כי לא ניתן לקבל את הטענה לפיה נשקפה סכנת חיים, ולכן עולה כי הירי היה מכוון ללא צורך מבצעי בעודו מנוטרל ובחיים". לאחר מכן טען בפני בית הדין התובע בתיק, סא"ל אדורם ריגלר. הוא הציג בפני השופט את הסרטון המלא מהזירה ותיאר את ההתרחשויות בשטח אל מול העדויות של החיילים והמפקדים. התובע ריגלר התייחס לטענה כי המעיל שלבש המחבל באותו היום היה חשוד בעיני החייל ואמר כי "הטענה שמדובר ביום חמסין מופרכת. חלק מהחיילים לבשו פליזים וגם האזרחים במקום לבשו מעילים. מזג האוויר בשמונה בבוקר בחברון היה קר"."החייל שקיבל את הקסדה מהחשוד טרם הירי, מסר בחקירתו כי הוא לא חש בסכנת חיים או חשש ממטען ואמר שאם היה יודע שחברו מתכוון לירות במחבל - הוא היה מונע ממנו לעשות זאת". עוד מבהיר התובע ‏כי המ"פ סיפר בעדותו שבשניות לפני הירי הוא זיהה שהמחבל חי - ושהוא לא זיהה סכנת חיים ממנו". התובע טען בפני השופט כי החייל מסרב לקיים עימותים עם העדים למעט בסוגיה אחת שאין בה מחלוקת וכי הוא הפסיק לשתף פעולה עם החקירה באופן מלא. 

התביעה הציגה תקדימים משפטיים לפיהם בית הדין לערעורים השאיר חשוד בסיטואציה דומה במעצר: "בית הדין טעה שהחליט שהחייל לא עומד בדרגת החומרה הגבוהה המצדיקה את המשך המעצר. הקביעה של בית הדין היא חריגה מסמכותו. גם ירי שלא על פי הוראות פתיחה באש יש בה עבירת הריגה ועל זה אין מחלוקת".

התביעה הצבאית, הבוקר. צילום: נועם אמיר


"היו שם צעקות שאין עליהן מחלוקת"

עו"ד אייל בסרגליק, בא כוחו של החייל, השיב": "אנחנו בערר, ובערר נדרש נימוק משפטי שמצדיק התערבות בהחלטת בית משפט. לא קבלנו שום טיעון משפטי שמצדיק התערבות בשיקול הדעת של בית המשפט. אין נימוק משפטי. בית הדין ישב שעות ארוכות בשלושה דיונים וניתח כל פיסת ראייה והבהיר שהוא לא רוצה לקבל החלטה פזיזה. חברי כבר לא טוענים לחשש לשיבוש אשר נטען בדיון האחרון על ידי התביעה, אלא על חשד שמשהו ישפיע על החשוד שישבש. הטעם החקירתי כפי שקבע בית המשפט לא קיים, לא מוביל וכנראה שכל הפעולות אינן קשורות לחשוד".

"אנחנו צריכים להיכנס לנעלי המשיב בזמן אמת ולא בסרטון. זו זירה נפיצה, חבלנית, היו שם צעקות שאין עליהן מחלוקת, מעיל שדומה לשכפ"ץ ביום חמסין, צוות מד"א שנמצא שם ולא מקבל אישור להתקרב לגופה בגלל חשש למטען, החיילים לא מקבלים אישור", הוסיף עו"ד בסרגליק.

עו"ד אילן כ"ץ, בא כוחו של החייל, הוסיף במהלך הדיון: "ייעצתי לו לא לגשת לבדיקת פוליגרף, ייעצתי לו לו להסכים לשחזור. הסכמנו בתנאי שעו"ד מטעמנו ילווה אותו בשחזור. הם רוצים שהוא יודה ואז יגידו שהוא משתף פעולה. לגבי העימותים  - נכון להיום החייל טוען כי הוא לא זוכר מה שהוא אמר ואין תועלת בעימות". עו"ד כ"ץ הוסיף: "החייל לא ישן לפני האירוע לפחות 24 שעות, ועוד נשאר ער עד שעות הערב קרוב ל-15 שעות נוספות בהן תוחקר ונחקר. לא ניתן לקבוע ממצאים לחובתו".

עורך הדין אייל בסרגליק. צילום: יח"צ

 


"סמוכים שהערר יידחה" 


עו"ד אייל בסרגליק, פרקליטו של החייל מסר הבוקר לפני תחילת הדיון ל"מעריב-אונליין" כי "השחרור מדבר בעד עצמו. שעה שהתביעה שינתה את סעיף החשד להריגה וטענה כי גרסת החייל מתפתחת, בית הדין שולל זאת וקובע כי החייל היה מבוהל ונרגש וחש סכנה מצד המחבל". עוד מסר עו"ד בסרגליק: "החייל שמע וידע כי המחבל עוטה מטען על גופו. אין כל ספק כי החייל פעל בצורה מוצדקת בנסיבות חשש ממשי לחייו ומוטב היה שאותם גורמים שהתבטאו כפי שהתבטאו ללא קשר לראיות בתיק לא היו עושים כן. הסתמכות התביעה על סרטון אחד מבצלם אשר לא נבדק אם נערך הינה תמוהה שעה שקיימות עדויות רבות בתיק הן של חיילים ואזרחים אשר מאוששות את גרסת החייל". ארבעת עורכי דינו מסרו כי "אנו סמוכים ובטוחים שבית הדין לערעורים ידחה את הערר".כאמור, שופט בית הדין הצבאי בקסטינה החליט אמש לשחרר את החייל ממעצר לחלופת מעצר תחת הגבלות, למעצר פתוח בתוך בסיס עד ל-7 באפריל. השופט אמר כי "אין מחלוקת כי הירי לעבר המחבל היה מכוון ואין חולק כי החשוד ירה על דעת עצמו". בעקבות כך, התביעה ביקשה עיכוב ביצוע לצורך הגשת ערר. 

 
קודם לכן, התביעה הצבאית שינתה את החשד נגד החייל והחליטה כי הוא חשוד בהריגה ולא ברצח, זאת כפי שפורסם לראשונה על כוונתה לעשות כן במעריב. בהארכת מעצרו של החייל נאמר על ידי התביעה כי "הראיות מעלות חשש חמור כלפי החשוד. ולכן אני מבקשים להאריך את מעצרו. ישנן התפתחויות משמעותיות מאוד ביומיים האחרונים". עוד הוסיפו מטעם התביעה כי "החשוד ירה במכוון וללא צורך מבצעי במחבל ששכב על הקרקע, לאחר שנורה על ידי חיילי צה"ל קודם לכן. יש תשתית ראייתית מבוססת יותר לחשד הקיים בעניינו של החשוד. בדיון האחרון הוצגו בפני בית הדין פעולות חקירה רבות שנדרש לבצע והושלמו מרבית הפעולות עליהן שם דגש כבוד בית הדין. עם זאת עדיין נותרו מספר פעולות חקירה לבצע".