מחמד שינאוי, תושב שכונת חליסה בחיפה שביצע בתחילת חודש ינואר שלושה אירועי ירי בעיר במהלכם נרצח גיא כפרי ז"ל ונפצע קשה הרב יחיאל אילוז הואשם הבוקר (שני) בבית המשפט המחוזי בחיפה בביצוע פיגוע על רקע לאומני. בכתב האישום שמייחס לו בין היתר רצח, ניסיון לרצח ופעולה בנשק למטרות טרור, נכתב כי הוא פעל מתוך "שנאת יהודים".

בחקירתו של שינאוי, שפרטיה הותרו לפרסום היום ע"י השב"כ, עלה כי הוא ביצע את הירי באופן מכוון כלפי יהודים באמצעות רובה מסוג קרלו שהיה ברשותו. ב-3.1.17 הוא הגיע לעיר התחתית בחיפה, שם זיהה יהודי חרדי ועקב אחריו, ובהמשך ירה בו ופצע אותו באורח קשה. בעת מנוסתו מהזירה, ביצע המחבל ירי נוסף לעבר אישה יהודייה שזיהה בסמוך, בלא שזו נפגעה.

בהמשך מנוסתו לעבר שכונת מגוריו חליסה, זיהה מחמד את כפרי ז"ל, נהג הסעות בן 48 מנשר שעבד במקום - ירה בו וגרם למותו. מחמד המשיך את מנוסתו, תוך שהוא מסתיר את הנשק בו ביצע את הפיגוע, יחד עם חפצים אישיים נוספים, בחורשה הסמוכה לבית הוריו.

גיא כפרי ז"ל. צילום: פייסבוק

לאחר הירי קיבל מחמד סיוע משני חבריו: חאלד עאדל סלימאן אבו כליב ואהאב איוב מחמוד יוסף. מחמד פגש בשניים וביקש מהם כי יסיעו אותו לרחוב ברנר בעיר חיפה, וכן שיתף אותם בכוונתו לגנוב אופנוע משליח מזון שהזמין למקום. בנוסף, מחמד ביקש, וקיבל מאהאב יוסף, סכין קצבים חדה לצורך הגנה עצמית.

עברו של המחבל: הצתת רכבי יהודים במלחמת לבנון ה-2
 
בעברו היה מעורב בהצתת כלי רכב של יהודים במהלך מלחמת לבנון השנייה. בנוסף, עלה בחקירה כי שנאתו ליהודים של מחמד התחזקה בשנים האחרונות, במקביל להתחזקות דתית ולתובנה כי היהודים הינם "כופרים שדינם מוות". עוד התגלה בחקירה, כי זרז לביצוע הפיגוע על-ידי מחמד היה העובדה שהוא כונה על-ידי חברתו "ציוני יהודי" ו"אוהב יהודים".

סייעניו של המחבל שנחקרו גם הם סיפרו כי קיבלו פניה ממחמד בערב הפיגוע, הסיעו את מחמד לרחוב ברנר בעיר, כאשר במהלך הנסיעה אישר מחמד בפניהם כי הוא זה אשר ביצע את הירי בחיפה וכי בכוונתו לגנוב אופנוע של שליח מזון שהזמין למקום. יש לציין כי במסגרת החקירה נעצר ונחקר קטין, אשר נשלח על-ידי מחמד שינאוי, זמן קצר לפני ביצוע הפיגוע, להביא את הנשק, בו בוצע הפיגוע.
 
כנגד חאלד אבו כליב ואהאב יוסף הוגשו כתבי אישום בגין מתן אמצעים לביצוע מעשה טרור, שיבוש מהלכי משפט ועוד. בנוסף הוגש כתב אישום כנגד הקטין אשר סייע למפגע מחמד שינאוי.