רכבת החקירות לא נפסקת: אחרי חקירות ראש הממשלה בנימין נתניהו ויו"ר הקואליציה דוד ביטן, נראה שגם שגריר ישראל באו"ם דני דנון, בדרכו לבדיקה משטרתית. היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, והפרקליט הראשי, שי ניצן, הורו היום (שני) למשטרה לפתוח בבדיקה נגד דנון, וזאת בשל ממצאי תחקיר "החדשות", בו נחשפו הקלטות מהן משתמע כי השגריר חילק תפקידים בקרן הקיימת לישראל ואף כספים מכספי ציבור לחברי מפלגתו, הליכוד בשנת 2011.  מטעמו של דנון נמסר בתגובה: "כל פעולותיו של השגריר בתפקידיו הציבוריים היו תמיד בהתאם לכל הכללים והנהלים ומן הסתם הבדיקה תאשר זאת גם כן".

על פי התחקיר, בזמן שעמד דנון בראש "הליכוד העולמי", הוא התעניין במועצה הציונית, ובעמותה השייכת לה, אשר נקראת "עושים ציונות", ובשנת 2011 אף סייע למקורבו, יעקב חגואל, להפוך לראש העמותה. באותה עת הועברו מקק"ל, גוף שבו יש לדנון השפעה, סכומי כסף גדולים במיוחד ל"עושים ציונות", כולם, כאמור, מכספי ציבור, כאשר במקביל מספר העובדים הוכפל פי שישה. התשלום, כך לפי התחקיר, שולם להם עד ימים אלה, כאשר במסגרת זו ניתנו, לכאורה, כספים רבים גם ליועצים של דנון שמועסקים בעמותה.

במסגרת פעילותו של חגואל בעמותה הוא הקים מיזם חדש, שזכה לשם "אשכולות", שמטרתו הייתה, לכאורה, להפיץ ציונות בישראל. עם זאת, בפועל, הייתה זו תעשייה שסידרה השלמת הכנסה של אלפי שקלים בחודש לפעילים, ראשי סניפים ומקורביהם. עוד עולה מהתחקיר של העיתונאי עמית סגל, כי השר לשעבר הורה בעצמו לעמותה להעביר כספים לחברי ליכוד, כך מתברר מתכתובות שהוצגו בכתבה, בהן תוארו ההוראות המדוברות.

קופת קק"ל. צילום: פלאש 90קופת קק"ל. צילום: פלאש 90

"עשיתי 'העתק הדבק' וקיבלתי על זה כסף"

מ', חבר ליכוד מהצפון, שצוטט בתחקיר הצהיר כי "יש חודשים שעושים כסף על הדרך. כמעט לא עשיתי כלום, רק 'העתק הדבק' על כל דבר שעשיתי וקיבלתי את הכסף בתמורה". בתוך כך, חבר מרכז ליכוד מאשקלון בשם שמעון אסולין, סיפר כי השר לשעבר ביקש תמורה לשירותיו. הוא טען כי "רוב החבר'ה הם כאלה שמקורבים לדנון, ורוצים שהוא יסתדר, והוא נותן להם עזרה. הוא נותן להם את זה ומצפה שיעזרו לו בהמשך".

מדנון נמסר בתגובה לתחקיר בשבוע שעבר כי "ב"החדשות" בחרו להתעלם מפנייתנו בלי להותיר זמן ראוי להגשת תגובה שהייתה סותרת את הטענות ומוכיחה שבפעילותי לא נפל רבב. אופן הצגת השאלות מוכיח על עריכה מגמתית וניסיון להוציא דיבה. אני פועל כבר למעלה מעשרים שנה בחזית ההסברה וביתר שאת כשגריר באו"ם".

מהמועצה הציונית נמסר כי "הטענות בכתבה מופרכות וחסרות שחר. אנשי המועצה ממלאים את תפקידם על בסיס ערכי הציונות, אהבת הארץ ותרומה למדינה. אין חולק על כך כי בשנים האחרונות המועצה מובילה תנופת עשייה אדירה וזוכה על כך להערכה מכל הקשת הפוליטית. הכתבה מתעלמת מכל המוסדות אשר בראשם עומדים נציגי תנועת העבודה, מרצ, הבית היהודי ועוד. הימים בהם נדרש פנקס אדום להיות חבר במוסדות הלאומיים חלפו מהעולם. במועצה עובדים בעלי השקפות פוליטיות שונות משמאל ומימין".