כתב האישום החמור שהוגש אתמול נגד תא"ל אופק בוכריס מייחס לו שורת עבירות מין קשות שביצע לכאורה בחיילת ובקצינה שעבדו תחתיו בעת שהיה מח"ט גולני. האלוף במיל' גרשון הכהן, שהיה מפקדו של בוכריס, התייחס הבוקר (שישי) בראיון בגל"צ לאישומים שיוחסו לו, וביקש להדגיש כי עד שלא יוכח אחרת - הוא חף מפשע וכי יש לזכור את גבורתו. "זה סיפור עצוב אבל אני לא עוסק בו, בשביל זה יש בית משפט ואני שמח שאני לא צריך להיות השופט. אני לא מקנא בשופט כי זה סיפור מאוד מורכב - מדובר פה באחד ממפקדי צה"ל הבולטים ביותר. בכל דור יש כמה גיבורים שבולטים מבין השאר וכאן ממש מדובר באחד כזה. זה אייקון שאלפים הלכו אחריו באמונה", תיאר הכהן.
כשנתבקש להתייחס להאשמות שיוחסו לבוכריס בכתב האישום, אמר מפקדו: "בעניין הזה אני נשאר עם התנ"ך - דוד נשאר מלך ישראל לאחר שהודה כבר ביחסים עם בת שבע. זכויותיו רבות עד שלא הוכחה בבית הדין אשמתו. אני רוצה להזכיר לכולם שמדובר באחד מגיבורי האומה וגם אם יורשע חס ושלום - זכויותיו גדולות. כל מקרה נידון לגופו ובמקרה זה מדובר באדם בעל שיעור קומה וראוי מאוד". 

נותן גיבוי. מפקדו של בוכריס גרשון הכהן. צילום: גרשון אלינסון, פלאש 90


כזכור, הפרקליט הצבאי הראשי (פצ"ר) תא"ל שרון אפק המליץ אתמול על הגשת כתב אישום חמור בגין אונס ומעשים מגונים נגד תת אלוף אופק בוכריס. כתב האישום מייחס לו כתב עבירות של אינוס, מעשה סדום, מעשה מגונה, והתנהגות שאינה הולמת. מהפרקליטות נמסר כי "כתב האישום הוגש לאחר הליך שימוע ממושך ומעמיק שנערך עם באי כוחו של הקצין", וכי "מדובר בקצין ולוחם עתיר זכויות, לכן ההחלטה התקבלה בלב כבד".

"במסגרת חקירה יסודית, עלו ראיות לכאורה לכך שהקצין ביצע מספר עבירות מין חמורות כלפי חיילת זוטרה בשירות חובה, וכלפי קצינה, בעת שהשתיים שירתו תחת פיקודו כמפקד חטיבת 'גולני'. על כן, החליטה הפרקליט על הגשת כתב האישום", הסבירו בפרקליטות. תא"ל אופק בוכריס וסנגוריו מטעם הסנגוריה הצבאית מסרו בעקבות ההודעה: "אנו מצרים על החלטתו של הפרקליט הצבאי הראשי וסבורים כי מדובר בהחלטה שגויה מיסודה". עוד מסרו עורכי הדין כי "בתהליך השימוע הצגנו בפני הפצ"ר בעיות קשות שעולות לאורכו ולרוחבו של התיק. אנו בטוחים כי נצליח להיאבק ולהוכיח את חפותו של תא"ל בוכריס בבית הדין וכי ייעשה משפט צדק".
 

סעיפי כתב האישום: "נגע בה כשלגופו רק כיפה וציצית"


כתב האישום מתאר בפירוט שורה ארוכה של כ-17 עבירות מיניות, חלקן חמורות, בהן גם סעיפי אינוס. לפי אחד הסעיפים, בחודש 2011, כשבוכריס כיהן כמפקד חטיבת גולני, ביצע מעשה מגונה בחיילת ששירתה תחתיו בלשכתו. בין היתר, מיוחסת לו נגיעה בישבנה, במותניה, בירכיה, באגנה וברגליה, תוך שהוא מלטף אותה ובניגוד לרצונה. לפי כתב האישום, החיילת לא הגיבה למעשיו, ולא נטלה חלק פעיל, בעוד שבוכריס מבצע את המעשים "לשם סיפוק מיני".
עוד מיוחסת לו עבירה של מעשה מגונה, כאשר בוכריס הגיע מספר פעמים למשרדה של החיילת, משך אותה לעברו, ונגע בגופה בניגוד לרצונה. מתואר כי בוכריס שלח מסרונים לחיילת בהם ביקש ממנו להמתין במשרדה, ובידי התביעה הצבאית מסרונים בהם כתוב כי הוא מתגעגע אליה, וכי היא חסרה לו.

בעבירה נוספת המיוחסת לבוכריס, תיארה החיילת כי בוכריס קרא לה לחדר מגוריו וכשהיא הגיעה לחדרו, הוא הפשיט אותה. בחלק מן הפעמים נותרה א' כשהיא בתחתוניה בלבד, וחלק מהמקרים היא הייתה ערומה לגמרי. בכתב האישום מתואר איך בוכריס נוגע בגופה בניגוד לרצונה, לעיתים כשהוא לבוש בציצית ובכיפה בלבד, וכשבחלק מהמקרים היא טענה בפניו שהיא נמצאת בתקופת המחזור החודשי. על פי כתב האישום, החיילת לא הגיבה לפעולותיו, קפאה במקומה ולא שיתפה פעולה.

תא"ל אופק בוכריס. צילום ארכיון: אלי דסה


בעבירת האינוס המיוחסת לו, גם היא מתקופת היותו מח"ט גולני, מתואר 
כי בוכריס החדיר את אצבעותיו לאיבר מינה של החיילת שלו, כשהיא קפואה ולא מגיבה למעשיובאישום השישי המיוחס לו, ביצע בוכריס מעשה מגונה בחיילת, במהלך נסיעה ברכבו וזאת כשנהגו ברכב. בכתב האישום מתואר שבוכריס השעין את משענת כיסאו, ובעוד נהגו יושב לבדו ונוהג, נהג הקצין להושיט ידו לאחור וללטף את החיילת בניגוד לרצונה. בחלק מהמקרים, כאשר החיילת הייתה לבושה במעיל פליז, הושיט בוכריס את ידו לעבר חגורת מכנסייה, פתח אותה ואת הכפתורים, ונגע בבטנה ובחזה שלה.

לבוכריס מייחסים עוד פרטי עבירות של מעשה מגונה, שכללו נשיקות על שפתיה של החיילת, כשהוא תופס אותה בכוח בניגוד לרצונה. באחת הפעמים נכנסה קצינת הת"ש של הבסיס לתוך המשרד.


בוכריס: "זה קרב חיי"


בתגובה לכתב האישום, מסר אתמול הקצין בהצהרה לעיתונות בפתח ביתו: "להאשמות האלו אין שחר, לא היה ולא נברא. כרגע יש נייר שאומר שעשיתי כך וכך. למרות שלא אתייחס לחומר הראיות, כל מי שעיין יודע".  בוכריס אמר כי החליט לדבר "באופן יוצא דופן, לאחר שלושה חודשים", כי הוא "חייב הסבר לציבור ששירת, לעמיתי המפקדים ולפקודים ששירתו תחתיי. קיבלנו בהלם את כתב האישום. האמת תצא לאור, זהו קרב חיי". 

"זה קרב חיי", תא"ל אופק בוכריס. צילום ארכיון: ראובן קסטרו


מסנגוריו של תא"ל בוכריס בסנגוריה הצבאית נמסר עם הגשת כתב האישום: "אנו מצרים על החלטתו של הפרקליט הצבאי הראשי וסבורים כי מדובר בהחלטה שגויה מיסודה. בתהליך השימוע הצגנו בפני הפצ"ר בעיות קשות שעולות לאורכו ולרוחבו של התיק. אנו בטוחים כי נצליח להיאבק ולהוכיח את חפותו של תא"ל בוכריס בבית הדין וכי ייעשה משפט צדק". 

פרקליטיה של הקצינה, עו"ד גיא פלנטר ועו"ד רעות רחמן, מסרו בתגובה: "הקצינה נקלעה לפרשה זו שלא מתוך בחירתה ולא יזמה תלונה נגד תת-אלוף אופק בוכריס והייתה מוכנה להמשיך בחייה. ואולם, ברגע שהגיעו אליה חוקרי מצ"ח היא אמרה את האמת ביחס להתנהלותו כלפיה. מתחילת הדרך היה ברור לה שמרגע שחשפה את מעשיו, הוא יועמד לדין וכך אכן היה היום. הקצינה בטוחה שמערכת המשפט תדע לטפל במקרה זה באופן הולם".