היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, בוחן בקשה יוצאת דופן של הממונה על המשמעת בנציבות שירות המדינה לפתוח בהליכים נגד פרקליטת מחוז ת"א לשעבר, רות דוד, בשל עבירות שנעשו לכאורה בעת כהונתה כפרקליטת מחוז תל אביב. מדובר בעבירות שבוצעו לכאורה בפרשת רונאל פישר.

מדובר סעיף חוק יוצא דופן המחייב את הסכמתו של היועמ"ש מנדלבליט שמגיש תובענה לאחר פרישת העובד. בסעיף החוק נאמר כי "מותר להתחיל בהליכים לפני בית הדין אף לאחר שפרש העובד מהשירות, ובלבד התובענה תוגש תוך שנתיים מיום הפרישה או תוך שנה מיום סיום חקירת המשטרה או הדיון הפלילי".

הבקשה מתייחסת לפרשת המתנות שקיבלה דוד מעו"ד רונאל פישר ומהקבלן יאיר ביטון, שהסתימה ללא אישום פלילי בשל התיישנות. בנציבות מגישים את התובענה מאחר שעל חשד משמעתי, לטענת נציבות שירות המדינה, לא חלה התיישנות לפי סעיף החוק המשמעתי. מנציבות שירות המדינה נמסר בתגובה: "אגף המשמעת בנציבות פנה ליועמ"ש וביקש לקבל את חומרי החקירה בתיק הפלילי של רות דוד, על מנת לשקול פתיחת תיק משמעתי".

כזכור, לפני כשבועיים הוחלט לגנוז את תיק החקירה נגד דוד. בראשית החודש הודיע היועמ"ש כי ההחלטה התקבלה בהתאם לעמדתו של היועץ הקודם, יהודה וינשטיין, לפיה חומר הראיות בתיק, הנוגע לתקופתה של דוד כפרקליטת מחוז מרכז, לא מגבש סיכוי סביר להרשעה בעבירות פליליות. מההודעה עולה כי למרות שדוד קיבלה מתנות יוקרה מעורך הדין רונאל פישר ומהקבלן יאיר ביטון, לא ניתן לקבוע בוודאות האם זה היה בעודה בתפקידה.

החשדות נגד דוד, ששימשה פרקליטת מחוז תל אביב בין השנים 2004 ל-2010, עלו במסגרת חקירתם של רונאל פישר ורפ"ק ערן מלכא, בפרשה בה היא מואשמת בשיבוש מהלכי משפט. וינשטיין הורה למשטרה לחקור חשדות לקבלת שוחד ולקבלת דבר במרמה. החקירה התמקדה בעיקר בשאלות האם דוד קיבלה מתנות מפישר בתקופת כהונתה, וכן האם הייתה מעורבת בתיקי פרקליטות בהם הייתה זיקה לפישר כמייצג.

מתנות בשווי אלפי שקלים
לצורך כך נבחנו תיקי פרקליטות המחוז בהם הייתה זיקה לפישר או למי ממשרדו, נגבו עדויות מפרקליטים שטיפלו בתיקים אלה, מפרקליטים נוספים, ומעובדי משרדו של פישר, וכן נחקרו כחשודים דוד, פישר, ביטון ורפ"ק מלכא. עוד נתפסו מידי רות דוד פריטים שעל פי החשד קיבלה מפישר ומביטון. מהחקירה עלה כי במהלך כהונתה כפרקליטת מחוז, קיבלה דוד מפישר שני עטים בשווי כולל משוער של כ-2,500 שקל. כמו כן קיבלה ממנו ביום אחד כמות גדולה של זרי פרחים ועציצי סחלבים, בשווי אלפי שקלים. 

רונאל פישר. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90רונאל פישר. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

בנוסף נחקרה הטענה כי רות דוד קיבלה מפישר גם שעון בשווי של כמה אלפי שקלים, אך על פי ממצאי החקירה, לא ניתן היה להגיע למסקנה ודאית בעניין זה. עוד נמצא כי רות דוד קיבלה מביטון לאחר סיום כהונתה, תיק וצעיף של חברת "לואי ויטון" ושעון יקר ערך בשווי של כמה עשרות אלפי שקלים. על פי הודעת היועמ"ש, כפי הנראה אלה ניתנו בשנים המאוחרות של כהונתה כפרקליטת מחוז, שנים בהן לא נמצאה מעורבות של רות דוד בתיקים בהם פישר שימש כמייצג.

לטענת היועמ"ש החקירה לא העלתה אינדיקציה כלשהי לקבלת החלטות מוטות או לא סבירות בעקבות התערבות של רות דוד, בתיקים של פישר. "התנהלותה של רות דוד היא בעייתית ואינה עולה בקנה אחד עם נורמות ההתנהגות המצופות מפרקליט בפרקליטות המדינה, לא כל שכן פרקליט בדרגה כה בכירה", כותב היועץ. "קיימת בעייתיות בכך שפרקליט מחוז מקבל מתנות בשווי אלפי שקלים מסנגור המייצג לקוחות בתיקים המתנהלים מול פרקליטות המחוז בה הוא מכהן, אף אם הוא מדיר עצמו מטיפול אישי בתיקים אלה".

עם זאת קבע מנדלבליט: "קודמי בחן את חומר הראיות וחוות הדעת שהונחו בפניו, ומצא לאמץ את עמדתם של פרקליט המדינה והמשנה ליועץ המשפטי לממשלה (פלילי), לפיה יש לגנוז את תיק החקירה נגד רות דוד בעילת העדר ראיות מספיקות להעמדה לדין פלילי. לא מצאתי לנכון לשנות מהחלטת קודמי, ואף אני סבור כי מכל השיקולים שפורטו לעיל יש לגנוז את התיק, וכך אני מחליט".